Bakalit Nedir? Özellikleri ve Tarihi

Bakalit Nedir? Tarihi ve Özellikleri

Bakalit Nedir? Bakalit 20. Yüzyılın başlarında Belçikalı kimyacı tarafından bulunan bir tür suni reçinedir. Uzun yıllar boyunca bulunamayan bu plastik. İlk kez üretilen ve sentetik polimerlerden olan Bakalit elektriği iletmemesi ve belirli bir ısıya kadar erimeye, tahrip olmaya karşı dirençli olmasından dolayı çok popüler duruma gelmiş önemli polimer türlerinden birisidir.

Üretimlerinin çok fazla olduğu ve kullanım alanlarının fazla yaygın olması birçok övgü sahibi olmasına neden olmuştur. Bakalit plastiğinin çok yönlülüğü ve ilk kez yapılan yapay plastik olması, bu övgülerin almasına çokça yardımcı olmuştur. Bunu yanında bakalitin farklı türevleri çok sayıda endüstriyel çalışmalarda ve ticari uygulamaya sahiptir.

Bakalit Plastiğinin Özellikleri Nelerdir? Bakalit Nedir

Başta bakalit plastiği diğer plastik türlerine göre çok sayıda bulunan özelliği ve dayanıklılığı sayesinde diğer plastik türlerini geride bırakmaktadır. Bakalitin reçinesinin tam adı “Fenol Formaldehit Reçinesi’dir. Bu reçinenin ticari alanlarında kullanım adı ‘Bakalit’dir. Bakalitin kimyasal kullanım adı ‘Polioksibenzil Metilen Glikol Anhidrit’tir.

Üretiminde ve işlenmesinde pratik ve kolaydır. Isıyla sertleşen bir plastik olması dışında ısıyla tekrar ısıtıldığında sıvı hale gelip dövülerek işlenebilen bir plastiktir. İşleme işlemi bittikten sonra soğutulduğu zaman kalıcı bir şekilde sertleşip şeklini korumaktadır. Bu şekilde dilenildiği gibi eşyalar yapılıp kullanılabilmektedir.

Çeşit elementlerin özellerinden taşıdığı özelliklerle bakalit elektriği ve elektrik akımlarını iletmemektedir. Isıya dayanıklı olup normal koşullarda belirli bir yüksek sıcaklığa kadar yanmamaktadır. Bunun yanında da kimyasal etkilere de dayanıklıdır. Leo Baekeland, 20. Yüzyılın başlarında Amerika, New York’ta kimyager olup geliştiren, Plastik Çağında formüle edilen ilk sentetik plastiktir.

Fenolün formaldehit ile eliminasyon reaksiyonuyla ortaya çıkmış bir çeşit ürünüdür. Reçine, belirli bitkilerden eksüdasyon olarak elde edilen veya basit moleküllerin polemerizasyonu ile hazırlanan katı veya yarı katı viskoz maddeler ailesine ait bir çeşit maddedir.

Bakalitin Tarihi ve Bakalit Nedir?

Bakalitin dielektrik sabiti 4,4 ile 5,4 arasında gidip gelerek değişiklik göstermektedir. Tarihte bakalit, Amerikan Kimya Topluluğu tarafından bulunan bu madde, 1993 yılında dünyada şimdiye kadar formüle edilmiş ilk sentetik plastik olarak önemli bir yere, sahiptir. Ayrıca önemli bir etkiye sahip olan bu madde, Ulusal Tarihsel Kimyasal Dönüm Noktası olarak ilan etmiştir. Bakalit, telefon ahizelerinden tutun, elektrikli aletlere, takılara, tencere saplarına, satrançlara kadar birçok ürünün yapımında kullanılan bir plastiktir. Kullanışlı bir şekilde Bin Kullanım Malzemesi olarak adlandırılmıştır. Bakalitin ticarette kullanılması için marka hakları, Bakelite AG adında ki bir Alman firması tarafından alınmıştır. Bakalitin çeşitli özellikleri ve kullanım alanları çok yaygın olduğundan dolayı, neredeyse günlük hayatımızda bulunan çoğu malzemelerde vardır ve kullanılmaktadır.

20. yüzyılın başlarında bakalit nedir sorusuna karşın, çok pratik yönlü ve ucuza mal olan malzemeye alış talepleri artarken plastik üretimi tavan yapmıştır. Çok eski olup aynı zamanda en uyarlanabilir plastik çeşitlerinden biridir. Fenol ve formaldehit iskeletiyle oluşmuş olan bileşenlerle yapılan maddedir bakalit. Bir asırdı insan hayatının neredeyse çoğu yerinde bulunan Bakalit üretimi; mücevherlerde, oyuncak aletlerinde, elektrikli cihazlarda yalıtım ürünlerini içermektedir. Yalıtkan olması bu durumda çok sevilmektedir.

Zeminden tavana ve hatta koridor, kiriş gibi neredeyse evlerin her yerinde bulunup, istenen birçok koleksiyonda kullanılan bakalit, on yıllarca evlerde kullanılmıştır. Antika meraklısı insanlar çoğunlukla bakaliti, sadece koleksiyonlarının değerli bir parçası olarak kullanmakla kalmamış, yemeklerine katarak ve değerli ganimetleri ve cevherleri zenginleştirmişlerdir

Arayıcılar A.Ş. 1982 yılında kurulmuştur. Fabrikamız ilk bölgesi olan Kartal/İstanbul’da üretime başlamıştır. 2014 yılı itibariyle daha kaliteli ve yüksek hacimli hizmet verebilmek adına Kartepe/İzmit’e taşınmıştır. Türkiye’deki ilk ve tek Bakalit üreticisi olan Arayıcılar A.Ş. iç piyasaya hizmet etmenin yanında Avrupa, Afrika ve Asya’ya ihracat yapmaktadır.

OFİS

FABRİKA