Bakalit Kullanım Alanları Nelerdir?

Bakalit kullanım alanları günlük yaşamımızda çokça karşımıza çıkmaktadır. Elektrikli ev aletleri, akıllı cep telefonları, çeşitli plastik ürünlerinde kullanım alanları yaygındır. Bakalitin yapısı diğer plastik maddelerine göre sağlam olduğundan dolayı bakalit polimer maddeler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Gerek sağlamlığı olsun gerekte kolay işçiliği sayesinde dilenen tarz şekillendirilmesi bakalit maddesinin yaygın olarak ön planda tutulması sağlar.

Bakalit genellikle elektrik malzemesi olarak kullanılır. Sentetik maddedir. Bakalit aynı zamanda askeri sanayide bomba ve silah amaçlı olarak metaryellerde de kullanılır. Bakalit maddesi askeri ve stratejik alanlarda da kullanıp mayın yapımında önemli bir maddedir. Bakalitin yumuşak olmayıp sert olması mayını sağlam yapmaktadır. Mayın arama dedektörleri plastik ürünlerini tespit edemediği ve bulamadığından dolayı mayın yapımında kullanılmaktadır.

Bakalit Kullanım Alanları ile Neler Yapılabilir?

Bakalit maddesi, çubuk içi boş boru ve tel levha biçiminde çokça konumda kullanılır. Birkaç kimya ve elektrik elektronik cihazların, elektrikli tesisat parçalarında duylar, anahtarlar, kablolar gibi çeşitli makine parçalarının, telefonların üretiminde kullanılır. Kondenzasyon işlemleri sırasında ikinci sırada kesilmesiyle açığa çıkan fenol formaldehit reçineleri yanıştırıcı olarak kullanılır. Pozitif yüklü iyonların hazırlanışında ve emprenye edici reçineler olarak kullanılır. Bakalit yapısında bulunan başka tür formikadır.

Bakalitin kullanım alanları çok yaygın bir madde olup üretilmeside oldukça zahmetlli bir maddedir. Bakalitin bu kadar popüler olması, yalıtkan olması, ısıyla beraber tekrar istenilen şekle girebilmesi, ağırlığa karşı dayanıklı olması gibi özellikleri vardır. Bu sebeple çok fazla talep görüp günlük yaşantımızda bizi karşılamaktadır.

Bakalit Kullanım Alanları Nelerdir? Ne İçin Kullanılır?

1 – Sağlam ve dayanaklı olan bakalit maddesi, ürünlerinin üretimi oldukça fazla pahalıdır. Yapım süreci biraz karmaşıktır. Bu sebepten dolayı ikameler bulunmuştur. İlkinde daha çeşitli ürünlerde kullanılmıştır. Bu ürünler şunlardır:

 • Yalıtkan Düğmeler
 • Kameralar
 • Elektrikli Aletler
 • Telefonlar
 • Düdükler
 • Saksafon Ağızlıkları

2 – Bakalit ısıya ve dirence karşı sağlam olup, yalıtkan olup kimyasal etkiye karşı direnci olmaktadır. Günümüzde de bazı alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanlar şunlardır:

 • Takılar ve mücevherler
 • Otomobildeki izolatörlerde, dağıtıcı kapaklar ve bazı seçilmiş otomobil parçalarında
 • Satranç, bilardo, dama gibi oyunlarda
 • Ampullerin tabanında ve priz kapaklarının altında
 • Radyolar ve saatler

Bakalit Tehlikeli Midir? Günlük Hayatta Tehlikesi Var Mıdır?

Bakalitin zarar görmediği zaman belirli bir tehlikesi bulunmamaktadır. Bakalitin üretim aşaması için temin edilmesi gereken maddeler, karışımlar ve kimyasallar riske atmaktadır. Bakalit çok miktarda formaldehit, asbest ve çokça toksik polimer bulundurmaktadır. Bu durumda üretim, toplama, imha gibi etkenlerde çok önemlidir.

Eğer bir bakalit ürünü kırılırsa ve parçalanırsa içindeki bileşik materyaller ve kimyasallar havaya karışmaktadır. Yutma ve solunum ile zehirlenilebilir. Ciltle temasa sebep olabilmektedir. Bu ürünlerin imha edilmesi çok önemlidir. Bakalit ürünlerinin çevrede uygun olmayan şekilde imha edilmesi, çevreye yönelik çevrede tehlikenin artmasını sağlamaktadır. Mühim ve kalıcı sağlık riski de soluyan kişiye geçmektedir.

Bakalit kullanım alanları ne kadar yaygın olsa da bu malzemelerin güvenli bir şekilde imha edilmesi çok önemlidir. Tesislerde, bakalit ürünlerini insan ya da çevre sağlığına zararı olan olmayacak şekilde dikkatlice imha etmektedir. Bu yüzden bu zararı olan plastikleri temizlemek ve dolayısıyla çevreyi daha iyi bir yer haline getirmek için hepimiz üstüne düşeni yapmalıdır. Günlük rutinden zararı olan plastikleri değiştirmenin yollarını bulunmalıdır. Sadece bu tarz şeyleri kullanmak gerekiyorsa, güvenli ve temiz bir halde atılmalıdır.

Arayıcılar A.Ş. 1982 yılında kurulmuştur. Fabrikamız ilk bölgesi olan Kartal/İstanbul’da üretime başlamıştır. 2014 yılı itibariyle daha kaliteli ve yüksek hacimli hizmet verebilmek adına Kartepe/İzmit’e taşınmıştır. Türkiye’deki ilk ve tek Bakalit üreticisi olan Arayıcılar A.Ş. iç piyasaya hizmet etmenin yanında Avrupa, Afrika ve Asya’ya ihracat yapmaktadır.

OFİS

FABRİKA