Bakalit Hammaddesi Nedir? Bakalit Nasıl Üretilir?

BAKALİT HAMMADDESİ NEDİR? NASIL ÜRETİLİR?

Bakalit hammaddesi piyasada farklı tür fenol formaldehit hammaddesi olması, bakalit üreten kişileri asıl hammaddeyi belirleme konusunda zorluk çıkartabilir. Verimli hammaddenin seçilmesi, hem üretim sürecinde verimliliğin yükseltilmesi, hem de üretilen bakalitin söylenilen sağlamlık özelliklerini sağlaması bakımından önemli olmaktadır. Bakalit ham ürünün dayanıklılığını ve sağlam bir bakalit olup olmadığını anlamak için birkaç yolu vardır.

Bakalit Hammaddesi Nedir? Hangi Ürünleri İçermektedir?

Bakalit maddesi Belçikalı bir kimyacı tarafından bulunup 20. Yüzyılın başlarında literatüre geçmiştir. Fenol ve formaldehitin sıvı halde bulunup ham ürünlerin ısı vererek katalizör enjekte edilip reaksiyona sokulmasının ardından reaktörden jel halinde çıkartılıp soğutma işlemi ardından katı hale getirilmesi için işlem başlatılır. Malzemelerin vurarak kırılması sonucunda bakalitin ana ham ürünü işleminde yapay reçine elde edinilir.

Ardından boya, pişirici, dolgu gibi ek malzemeler birlikte makineden geçirilerek granül haline gelmektedir. Oluşan ürün termostat olup pres ve enj makineleriyle beraber kalıp haline getirilir. Soğuduktan sonra ısıya dayanımı iyi olup mutfak, otomotiv, elektrik sektöründe kullanılır. Balakit maddesi hiçbir türlü kanserojen madde içermemektedir.

Bakalit Üretim Aşaması ve Bakalit Hammaddesi Verimi

1- Formaldehit Gazın Salınımı

Formaldehit maddesinin basınç sırasında havaya yayılan zehirli gazdır. Düşük bütçeli az kaliteli formaldehit gazı fazla salınımla beraber ortamdaki insanları başta olmak üzere hem çalışanların sağlığını hem de malzemenin dayanıklılığını zayıflatır. Yüksek kaliteli hammaddesinin içerisinde bulunan katkı maddeleri yüzünden gaz salınım oranı en az seviyeye getirilerek sağlık için önemli etken haline gelir

2- Çapak Üretimi

Bakalit maddesinin işlenmesinde plastiklerin genel olarak kalıptan taşan hammaddenin taşan çapakları alınır. Bu sayede çapak üretimi gerçekleştirilir. Çapak üretilmesi, hammaddeyi fazla kullanıldığı halde ürünün birebir çıkmasına neden olur. Bakalit ham ürünün çapak çıkartılması az sayıda olduğu için hammadde israf edilmemektedir.

3- Ham Ürün Sertliği

Ham ürünün sertliği üretim sırasında önemli bir etkendir. Ham ürün basılınca kalıbın üstünde bazen aşınmalar gerçekleşir. Küçük de olsa bu aşınmalar kaliteyi önemli derecede etki etmektedir. Ham ürünün kalitesi yumuşak olması, aşınmaları en az seviyede korumaktadır. Bakalit hammaddesi kalıbın yama işlemi görmesine gerek kalmaksınız maddenin ömrünü artırır.

4- Boyaya Olan Direnç

Bakalit ham ürününün kimyasal yapısında bulunan özelliklerinden birisi de boyaya elverişli olmasıdır. Bakalite boyanacak olan boyaların ne kadar asit derecesinde olduğu çok önemlidir. Çünkü ham ürünün dayanıklı olması gerekmektedir. Düşük bütçeli bakalit ham ürünlerinin boyaya olan dayanıklılıkları düşüktür ve hızlı bir şekilde zarar görüp aşınmaya başlarlar. Bu yüzden boyama işlemi sırasında yüzeyde herhangi bir sorun olmaması için yüksek kaliteli hammaddeler tedarik edilmelidir.

5- Hammadde Yüzeyi ve Özellikleri ile Bakalit Hammaddesi

Kaliteli ham ürününü çeperi kendiliğinden parlak bir yapıya sahiptir. Baskı uygulanacak yüzeyin tamamı hatasız düz olmalıdır. Ham ürün kumlu kalıplarda preslenmiyorsa çıkan ürün kalitesiz piyasaya sürülür. Ayrıca bakalit ham ürünün üstünde ve yüzeylerinde bozukluklar olur. Bu sebepten dolayı kaliteli ham ürün çok önemlidir. Hem imalat için hem de kullanış için çıkan ürünün kaliteli bir hammaddeyle kaliteli bir ürün ortaya çıkarılır.

Arayıcılar A.Ş. 1982 yılında kurulmuştur. Fabrikamız ilk bölgesi olan Kartal/İstanbul’da üretime başlamıştır. 2014 yılı itibariyle daha kaliteli ve yüksek hacimli hizmet verebilmek adına Kartepe/İzmit’e taşınmıştır. Türkiye’deki ilk ve tek Bakalit üreticisi olan Arayıcılar A.Ş. iç piyasaya hizmet etmenin yanında Avrupa, Afrika ve Asya’ya ihracat yapmaktadır.

OFİS

FABRİKA