Bakalit Baskı Tozu Nedir?

Bakalit baskı tozu nedir? Nasıl üretilir merak ettiğimiz ve ilgilendiren konular arasındadır. Türleri arasında enjeksiyonluk ve baskılık siyah bakalit baskı için kullanılan toz bulundurmaktadır.

Bakalit baskı tozu nedir? Halk arasında bakalit olarak bilinir. Aslında Fenol Formaldehittir. Leo Hendrik Baekeland adlı Belçikalı kimyacı tarafından bulunmuştur. Bakalit ismi de buradan gelmektedir. 1909 yılında bulunan bir maddedir. Formaldehit ile fenolün bazik ortamda amonyakla ısıtılması ile elde edilen suni bir reçinedir. Elektrik malzemesi  apımında kullanılır. Askeri amaçlı da kullanılan bir maddedir. Mayın üretimde kullanılır.

Toz Bakalit

Bakalit tozu genel özellikleri:

 1. Basılan parçaların pürüzsüz, parlak ve estetik durmasını sağlar.
 2. Parçalarda yüksek boyutsal kararlılık sağlar.
 3. Kalın olmayan parçalarda kırılganlık, düşük darbe dayanımı
 4. Oldukça kolay ve uygun bir biçimde işlenebilme özelliği
 5. İçine katılan kimyasal özelliklerin çok soğukta bile korunması
 6. Aşırı yüksek sıcaklıkta dayanıklılık herhangi bir deforme yaşanmaz.
 7. Düşük sıcaklık iletkenliği örneğin tava ve tencere saplarının sıcaktan sağlam kalması
 8. Çok zor yanabilme özelliği
 9. Alkole, yağlara ve zayıf asitlere kimyasal dayanıklılık gösterir.
 10. Yüksek elektrik yalıtkanlığı özelliğini gösterir.

Bakalit Üretimi

Fenol ve formalden elde edilen yapay bir maddedir. Kehribar dediğimiz maddenin yerine kullanılır. Elektrik tesislerinin kurulmasında kullanılır. Fenol ve formaldehitin birleşmesiyle elde edilen bakalit, ısı ve mekanik etkilere karşı çok dayanıklıdır. Sert bir maddedir. Elektrik düğmeleri ve priz yapımında kullanılır.

Tepkimenin tam mekanizması kesin olarak bilinmemektedir. Pek çok kez aşamanın ikinci evresinde belirli bir oranda dolgu maddesiyle renk veren pigmentler eklenir. Aşamanın üçüncü kısmına geçilir. Burada da döküm işlemi gerçekleşir. Bu işlem genellikle 120-180 derecede ve 14 atm basınçta yapılmak zorundadır. Dolgu maddesi olmayanlar saydam veya kehribar rengindedir. Bu dolgu malzemesinden %50 oranında katılır. Elyaf, pamuk gibi maddelerden oluşur.

Ham Bakalit Baskı Tozu Nedir?

Bakalit ham maddesi şöyle olmalıdır:

 • Düşük formaldehit salınımı, içinde bulunan katı maddeleri sayesinde formaldehit salınımı en düşük seviyede tutulur ki çalışanların sağlığı korunur.
 • Düşük çapak üretimi
 • Yumuşak hammadde
 • Boyaya dayanıklılık
 • Yüzey parlaklığı ve pürüzlülük

Bakalit Hammadde Satış

Piyasada birçok çeşit bakalit hammaddesi vardır. Üreticilerin doğru bir şekilde seçme konusunda zorlanabilir. Kaliteli bir hammadde üretmek, üretim sürecinde verimliliğin artmasında hem de performans açısından iyidir.

Melamin Formaldehit Toz

Lamelit olarak da isimlendirilir. Melamin formaldehit toz reçine, üre formaldehit ve melamin formaldehit baskı tozuna basılmış ürünlerin yüzey parlatılmasında ve desen kağıdının bu ürünlerde emprenye edilmesinde kullanılır. Bunun yanı sıra lekelenmelere ve aşınmalara dayanıklılığın da arttırır.

Sıvı Bakalit

Reçine haline getirilme olayında bakalit, ilkin sıvı ya da macun kıvamında bir maddedir. Bu sıvı bakalite a bakalit de denir. Isı vererek katı hale getirilir.

Arayıcılar A.Ş. 1982 yılında kurulmuştur. Fabrikamız ilk bölgesi olan Kartal/İstanbul’da üretime başlamıştır. 2014 yılı itibariyle daha kaliteli ve yüksek hacimli hizmet verebilmek adına Kartepe/İzmit’e taşınmıştır. Türkiye’deki ilk ve tek Bakalit üreticisi olan Arayıcılar A.Ş. iç piyasaya hizmet etmenin yanında Avrupa, Afrika ve Asya’ya ihracat yapmaktadır.

OFİS

FABRİKA